Indo reflexe

Swell slábne, nejvyšší čas vypadnout

Tak a je to tady. Poslední surface, poslední pomazání (xichtu oxidem zinečnatým), poslední večeře (spojená s využitím zbývajících beer voucherů) a pak frrrr pryč z džungle… do džungle jiného rázu. V posledních dnech swell výrazně slábnul a slábnul, až úplně zeslábnul, takže mi vlastně ani nevadí, že už mizím. Myslím, že jsem měl docela štěstí, za těch 9 dní jsem měl možnost vyzkoušet vlny různě velké, malé, rychlé, strmé, těžké, zábavné, no prostě bomba. Hodně jsem se naučil. Hlavně proto, že jsem tu potkal plno surfařů, kteří ví, o čem tlachají a umí poradit. Zjistil jsem, jak je důležitý bottom turn, naučil jsem se nabrat a udržet rychlost na menších vlnách. Protože to všechno byly left handery, zdokonalil jsem svůj slabší backside – oproti Kostarice, kde to naopak všechno byly right handery. Zjistil jsem, že rybka je sice super, ale na větší vlny je třeba větší dělo. Vyzkoušel jsem moje úzký 6’6“ board, který se mi už skoro rok válí doma bez využití, tak jsem konečně měl možnost to porovnat. A výsledek? Budu si asi kupovat další prkno do sbírky :-), tentokrát dělo na větší vlny, kolem 7 stop.

Oblíbil jsem si koncept surfcampu. Jak už jsem zmínil, potkal jsem super lidi se stejným zájmem. G-Land je ale trochu extrém – sjíždějí se sem hlavně hard-core surfaři projet si barrely. Když všichni bědovali, že swell slábne, já byl rád, že se aspoň projedu. Když jsem viděl fotky ze dne předtím, než jsem přijel – vlny triple overhead a víc (přes 6m)! Těžká, rychlá, dutá vlna s obrovskou energií, a to prosím na reefu, kde v místě lomu vlny není víc než 2 metry hloubka a o pár metrů dál už je vody tak po pás. Mám ještě co pilovat. 🙂 Určitě ještě vyzkouším další surf camp. Příště možná něco míň hard-core, aby tam taky byly nějaký ty buchty, že. 🙂

A teď co se týče Indonézie jako takové – stručně a jasně: kdyby tu neměli ty vlny, tak tu nemají vůbec nic. Tohle mi nejde do hlavy, za posledních 40 let zejména na Bali utratili turisté „ze západu“ peněz jako slupek, ale nijak se to tam pozitivně neprojevilo. Infrastruktura mizerná, dopravní situace šokující, všude špína, odpadky, smrad, hygienické podmínky katastrofální. A nikomu to nevadí. Prostě se tam naláká víc turistů a je vyřešeno – tomu říkám koncept. Kolik let bude trvat, než jim dojde, že když se nahází bordel do moře, tak se to zase zpátky objeví na plážích? Ale asi to funguje, lidi sem stejnak furt lezou. 🙂 Ještě chápu surfaře, protože ty místní vlny jsou legendární, ale nechápu, co tam dělají nesurfující cestovatelé. Vydal bych se do Indo kdybych nesurfoval? Ani náhodou.

To je jízda!

Cesta z džungle probíhala naštěstí tentokrát už lodí, do toho mikrobusu bych už nevlez ani za zlatý prase. Loď zřejmě navrhoval Jeremy Clarkson ve stylu „more powah!“, kdo jiný by namontoval na 40 stopou loď tři identické motory po 250 koních, což nám dává dohromady slušné spřežení o 750 klusácích. Cesta se tím zkrátila na pouhé dvě hodiny, bylo na co koukat a komfort a busem nesrovnatelný. Tak to za to stálo.

Teď už sedím v letadle a ještě pořád kroutím hlavou nad groteskní byrokracií indonésanů. Cesta letištěm probíha ve stylu: stoupnu si do fronty a na konci fronty dostanu papírek. S tím jdu do další fronty, kde na papírek dostanu razítko. Po vyčkání další fronty je půlka papírku odtržena. No zábava. Napočítal jsem celkem 9 různých kontrol, než jsem se probojoval k letadlu. A to jsem si některé musel zopakovat, protože u třetí fronty zjistíte, že potřebujete 150.000 v hotovosti na nějaký imbecilní poplatek, což mě dostalo do situace „Hlava 22“, kde jsem musel porušit zákon, vyjít ven z letiště, vybrat keš z bankomatu a pěkně si ty fronty a kontroly zopakovat. Člověk jim tu utrati 15 miliónů a oni pak buzerují s dalším uslintaným poplatkem – přesně ten jejich koncept turistiky. To mě docela nakrklo, poplatek za výběr z bankomatu je pomalu víc, než těchle pár šupů.

A teď otázka dne: Vrátím se sem? Těžko říct. Užil jsem si to náramně a ty vlny za to rozhodně stojí.

A bonusová otázka dne: Jak nejlíp strávit volnou neděli po návratu se surf campu domů? … surfací v Raglanu. 😀

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice G-Land surfcamp, Kydy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna odpověď na “Indo reflexe

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s