Good morning, Vietnam!

Tak už jsme tady! Hanoi je hukot totální. Nevím, z jakého konce to vzít. Začneme architekturou – staví tu do výšky, ale děsně vtipně. Nejlíp to asi popíšou fotky.

Je to národ trpaslíků, ale holky tu maj pěkný

Zvláštní kapitolu ale tvoří doprava. Aut tu moc není, zato každý jezdí na mopedu. Teoreticky se tu jezdí vpravo, ale prakticky kde je silnice, tam se jede a kde je místo, tam se dá nacpat. Doprava je naprosto plynulá, nikdo nezastavuje a nečeká na přednost, jenom stačí zpomalit. Z nám nepochopitelného důvodu všichni pořád troubí. Ale fakt pořád. Chodníky existují, ale slouží spíše jako parkoviště na mopedy a odkladiště zboží z obchůdků, takže se po nich nedá chodit. Přechody pro chodce sice namalovány jsou, ale to nemá žádný význam, stejně tak jako semafory. A jak se tedy přechází? Prostě se vleze do silnice a proudy mopedů a skůtrů se vyhnou a za orchestru klaksonů jakoby „obtékají“ pomalu se pohybujícího chodce. Tomu říkám adrenalin. Celkově je tu strašně živo a nic se ani na chvilku nezastaví. Všcihni něco kutí na ulicích, nikdo se tu nefláká. Na jednu otázku ale asi nikdy nenajdu odpověď: Kam sakra všichni pořád jezdí?

Dneska jsme se připletli do davu lidí v centru, trošku tu vyčníváme – jak výškově, tak barevně. Za celý den jsme potkali hrstku turistů. Zřejmě proto jsem na sobě celý den cítil milion pohledů. Upřímě, holky na mě mohly oči nechat. 🙂 Občas se s námi nechávaly fotit. To jsem si docela užíval, taky proto, že holky tu mají opravdu pěkný. 😉 Honza říkal, že na něj koukali spíš kluci, nepřišli jsme na to, proč tomu tak je. Smůlka, no. 😉

Slušná propaganda

Jedna věc mě tu bije do očí – komunistické budovatelské symboly, sochy apod., které si pamatujeme z dob relativně nedávných. U propagandistických pomníků a soch se lidi fotí, přijde mi, že ani netuší, před čím se fotí. Všude visí billboardy s klasickými komoušskými cartoon-art malbami ala 80’s a dokonce i dávno zapomenté sovětské vlajky se srpem a kladivem. Jako by se tu zastavil čas… z toho až trošku mrazí. Co se mi tu ale naopak líbí je jak si tu lidi vystačí s málem. Restaurace tu skoro nejsou, zato všichni jedí na ulici – něco se uklohní v provizorní mobilní „kuchyni“, vyhodí se miniaturní plastové stoly na ulici a všichni tam společně jedí.

Hanoi byl rozhodně nevšední zážitek. Kdo nezažil, nepochopí.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Jižní Asie, Kydy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 odpovědi na “Good morning, Vietnam!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s